LOTNISKO
Krośnieńskie lotnisko posiada bogatą historię oraz tradycje lotnicze sięgające lat 30 ubiegłego wieku. Już od początku jego istnienia doceniane było zarówno przez adeptów lotnictwa stawiających swoje pierwsze kroki w roli pilotów, jak również pasjonatów lotnictwa za jego strategiczną i wyjątkową lokalizację.
Bliskość Bieszczad i Beskidu Niskiego oraz brak stref kontrolowanych i stałych dróg lotniczych, stanowi niezaprzeczalny atut przy wykorzystaniu lotniska w szkoleniu do licencji pilota turystycznego, jak i zawodowego oraz wielu uprawnień uwzględnianych w tych licencjach.
MOŻLIWOŚCI
Lotnisko w Krośnie dysponuje utwardzonym pasem o nawierzchni asfaltowo – betonowej wraz z systemem oświetlenia i światłami PAPI pozwalającymi na wykonywanie operacji lotniczych także po zmroku.
Udostępniamy również 2 pasy trawiaste, które dzięki regularnemu utrzymaniu pozwalają na korzystanie z lotniska niezależnie od kierunku i siły wiatru.
LOTNISKO Z BOGATĄ HISTORIĄ
Lotnisko Krosno zostało założone w 1932 r., na podstawie uchwały Rady Miasta z 1928 r. Głównym inicjatorem jego budowy był gen. Ludomił Rayski. W 1938 r. przeniesiono do Krosna z Bydgoszczy Szkołę Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich, która funkcjonowała tu do wybuchu II wojny światowej. W 1939 r. lotnisko przejął okupant niemiecki – wybudował na nim betonowy pas startowy i wykorzystywał je jako lotnisko strategiczne w działaniach wojennych przeciwko ZSRR. Wojska hitlerowskie ewakuowały się w 1944 r. , bombardując przy tym lotnisko i niszcząc jego infrastrukturę.
W 1945 r. na lotnisku rozpoczął działalność Aeroklub Podkarpacki. W 1958 r. założono Centrum Wyszkolenia Lotniczego, a dziesięć lat później – Centrum Wyszkolenia Spadochronowego. W 1993 r. powstała Centralna Szkoła Lotniczo – Techniczna Aeroklubu Polskiego, która prowadziła ośrodek szkolenia mechaników.
W grudniu 2005 r. władze województwa podkarpackiego przekazały własność lotniska na rzecz Miasta Krosna. Obecnie lotnisko zajmuje obszar 199,6 ha, jego właścicielem a jednocześnie zarządzającym w myśl przepisów prawa lotniczego jest Miasto Krosno (miasto przejęło zarządzanie od Aeroklubu Polskiego w 2010 r.). Od stycznia 2017 r. obowiązki zarządzającego wykonuje spółka miejska Lotnisko Krosno Sp. z o.o.
POTENCJAŁ LOTNISKA PO ROZBUDOWIE
Rozbudowane krośnieńskie lotnisko ma służyć szerokiemu gronu odbiorców, w tym przede wszystkim jako:
– baza dla ośrodków szkolenia lotniczego, w tym szkolenia pilotów, mechaników – lotniczych i pracowników obsługi naziemnej,
– centrum sportów lotniczych, lotnictwa aeroklubowego i rekreacyjnego,
– infrastruktura niezbędna dla producentów branży lotniczej, w tym firm produkujących – lekkie i ultralekkie statki powietrzne, a także oferujących serwis lotniczy,
– baza dla małej komunikacji pasażerskiej (air taxi, ruch biznesowy i turystyczny),
– baza usług transportu lotniczego towarów (cargo).
INFRASTRUKTURA
W tym oświetlona droga startowa, światła podejścia, światła PAPI oraz drogi kołowania i płyty postojowe pozwalają na korzystanie z lotniska statkom powietrznym o rozpiętości skrzydeł do 24 metrów. Przykładowymi samolotami mieszczącymi się w tej kategorii są : AN-2, M-18 (AN-28), ATR-42, Dornier DO 228, L410 Turbolet, DHC 6 , King Air C90, Piper PA34, Piper PA 28, SAAB 340, Cessna 206, Cessna 208 Caravan. Samoloty te mogą być wykorzystywane do przewozu osób oraz towarów i znajdują się w posiadaniu polskich certyfikowanych przewoźników lotniczych. Samoloty te zabierają na pokład od kilku do ok. 46 pasażerów.
Na lotnisku uruchomiona została certyfikowana stacja paliw lotniczych, a w niedługiej przyszłości dla lotniska w Krośnie zostaną opracowane i zatwierdzone procedury nawigacji satelitarnej GNSS, które pozwolą na korzystanie z lotniska w trudnych warunkach atmosferycznych.